🥂 Jestem Polakiem I Europejczykiem Scenariusz

a przeczytałeś coś o tej książce? "Nie jestem Twoim Polakiem" odnosi się do używanego w Norwegii powiedzenia "Nie jestem Twoim murzynem". Tu nie chodzi tylko o ocenianie jednostki przez pryzmat grupy, ale ogólne podejście do imigrantów z europy wschodniej. A w Polsce inaczej traktuje się Ukrainców? Jestem Polakiem, mówię po polsku., Mój kraj to Polska., Stolicą Polski jest Warszawa., Jestem patriotą ,bo kocham i szanuję swój kraj.. Kim jestem? Kim jest Polak, Polka? Co dla różnych osób oznacza bycie Europejczykiem, Europejką? – na te pytania uczniowie i uczennice spróbują poszukać odpowiedzi. Pracując różnymi metodami, będą zgłębiać złożoną problematykę tożsamości. PYTANIE KLUCZOWE Co to znaczy być Polakiem, Polką, Europejczykiem, Europejką? RT @darek790: 1/2 Jestem Polakiem Europejczykiem. Zostaję w Unii Europejskiej. Kocham Niemcy i inne kraje Unii Europejskiej, poza Węgrami. Wspieram osoby LGBT. Jestem za możliwością prawa do wyboru kobiet i decydowania o sobie w sprawie aborcji czy in-vitro. Jestem za rozdziałem kościoła od. 16 Nov 2022 17:19:31 Opracowanie: Ewa Jakubiak Scenariusz zajęć z edukacji europejskiej w grupie 5- latków Tematyka kompleksowa: Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem Temat zajęć: Zabawa dydaktyczna: „Podróż do Holandii”. Wczoraj ruszyło spotkanie grupy Laureatów konkursu "Być Polakiem". pod nazwą "POLONIA 2.0" Szczegóły podam wkrótce. W XV edycjach Konkursu uczestniczyło ok. 15.000 dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z 43 krajów świata. Jestem Polakiem-Europejczykiem Nie jestem tu dla polityków. Jestem dla swoich dzieci, bo chcę by żyły w tolerancyjnym kraju, pełnym miłości, by mogły się uczyć, podróżować, pracować w Koncepcję pracy przedszkola pt.: Jestem Polakiem Europejczykiem” nasze przedszkole realizuje w oparciu o programu autorski „Mały Europejczyk”. Realizując koncepcję pracy przedszkola dzisiaj zapraszam Was Kochane dzieci na „wycieczkę” po Holandii. Przygotowałam dla Was prezentację aby łatwiej wam było poznać Holandię. Co trzeci Europejczyk wcale nie czuje się Europejczykiem. fot. Shutterstock.com "Tak, jestem Europejczykiem" - to hasło zna każdy, kto pamięta kampanię przed referendum akcesyjnym w 2003 roku. Ojczyzna znów w potrzebie. Nadchodzi czas, by sprawdzić, kto jest prawdziwym Polakiem. Godziną próby jest marsz niepodległości z Jarosławem Kaczyńskim na czele, zorganizowany 13 grudnia, w 73 views, 4 likes, 1 loves, 0 comments, 0 shares, Facebook Watch Videos from Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach: "JESTEM POLAKIEM I EUROPEJCZYKIEM" GRUPA INTEGRACYJNA PODRÓŻNICY Europa i Unia Europejska - materiały edukacyjne dla dzieci. Ćwiczenia, kolorowanki, łamigłówki, quizy. Sprawdzamy naszą wiedzę o Unii Europejskiej i krajach europejskich. E50E. PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiJestem Polakiem - Europejczykiem * - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. Scenariusz zajęć dydaktycznych ,,Jestem Polakiem - Europejczykiem" przygotowanych na obchody Dnia Unii Europejskiej dla grupy 4,5 -latkówSCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH - DZIECI 4,5- letnie TEMATYKA KOMPLEKSOWA: "Jestem Polakiem- Europejczykiem" TEMAT: Dzień Unii Europejskiej - CEL GŁÓWNY: postrzega siebie jako obywatela Polski i Europy CELE OPERACYJNE: zna symbole UE ( flaga, hymn, waluta) rozwija swoje zainteresowania innymi krajami europejskimi zna unijną maskotkę - Syriusza zna hymn " Mały Europejczyk" doskonali sprawność manualną METODY: słowna, czynna, oglądowa FORMY AKTYWNOŚCI DZIECIĘCEJ: słowna, ruchowa, plastyczna FORMY ORGANIZACYJNE: z całą grupą, indywidualne ŚRODKI DYDAKTYCZNE: mapa Europy, nagranie IX Symfonii Ludwiga von Beethovena, flaga, waluta, sylweta Syriusza, koperta z listem od Syriusza, fragment piosenki " Europo, witaj nam", tekst "Hymnu Małego Europejczyka", flagi dla każdego dziecka, patyczki, tekst ślubowania, napis "Wspólna Europa", farby, klej, pamiątkowe "Ordery Małego Europejczyka" PRZEBIEG ZAJĘCIA Część wstępna Powitanie dzieci i wspólne odśpiewanie fragmentu piosenki " Europo, witaj nam", Przedstawienie dzieciom unijnej maskotki- Syriusza. Zapoznanie z treścią listu od Syriusza. Drogie dzieci! Nazywam się Syriusz i jestem maskotką Unii Europejskiej. Dowiedziałem się, że chcecie poznać Europę. Cieszę się bardzo, gdyż jest tu tyle niezwykłych miejsc, ciekawych roślin i zwierząt, wspaniałych tradycji i pięknych budowli, które chciałem Wam pokazać. Zabiorę Was drogie dzieci w podróż, dzięki której poznacie wiele państw leżących w Europie. Przygotowałem dla Was mapę Europy, na której różnymi kolorami zaznaczone są należące do niej państwa. Niektóre z nich postanowiły stworzyć razem wspólnotę, którą nazywamy Unią. Ta wspólnota swoje święto obchodzi właśnie dziś. jest Dniem Unii Europejskiej na pamiątkę ogłoszenia deklaracji Schumana w 1950 roku. Ja jestem maskotką Unii i jestem z tego bardzo dumny. Być może już niedługo wiele pozostałych państw także będzie należeć do Unii, tak jak wasz kraj Polska, który już rok jest jej pełnoprawnym członkiem. Państwa należące do Unii dbają o wspólne dobro, tak by zamieszkujący je ludzie byli szczęśliwi. Zapraszam Was do wspólnej zabawy. Naprzód przygodo!! Swobodne wypowiedzi dzieci na temat treści listu Część główna: Porównanie Unii do grupy przedszkolnej, w której wzajemne relacje opierają się na sympatii i przyjaźni, wszyscy znają i przestrzegają określonych zasad, wspólnie podejmują decyzje dotyczące spraw grupy, współpracują ze sobą i pomagają sobie, czynnie uczestniczą w życiu grupy, maja wspólną nazwę. Zapoznanie dzieci z symbolami Unii: wysłuchanie hymnu Unii - finałowa kantata IX Symfonii Ludwiga von Beethovena do słów " Ody do radości" F. Schillera oglądanie unijnej flagi - dwanaście złotych gwiazd umieszczonych na lazurowym tle jak godziny na tarczy zegara. Liczba gwiazd jest stała. poznanie waluty UE - euro Podróż Syriusza przez najważniejsze kraje UE. Zapoznanie dzieci z podstawowymi krajami unii, ich barwami narodowymi i położeniem wobec Polski z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej mapy. Zapoznanie dzieci z "Hymnem małego Europejczyka". Wytłumaczenie dzieciom, że specjalnie dla nich napisano słowa do hymnu Unii. Zachęcenie dzieci do wspólnego śpiewania. Tekst hymnu Chociaż jestem jeszcze mały, dużo we mnie drzemie sił. Pragnę poznać świat wspaniały, co dzień będę o tym śnił. Chciałbym mieć przyjaciół wielu, z nimi wspólnie spędzać dzień. Przecież razem jest weselej: tańczyć, śpiewać, bawić się. Nie jest ważny kolor skóry, ani kto jak ubrany jest. Miłość, przyjaźń zburzy mury, radość będzie aż po kres. Wszyscy ludzie krąg zbudują, będzie on jednością bił. Odtąd każdy człowiek będzie w zgodzie z drugim zawsze żył. Na zakończenie podróży dzieci otrzymują "Order Małego Europejczyka", z wizerunkiem Syriusza. Przed jego otrzymaniem składają ślubowanie. Tekst ślubowania: Zawsze będę uśmiechnięty! Z radością będę uczestniczył w zabawach! Będę szanował zwyczaje i kulturę ludzi innych narodowości! Będę pomagał słabszym i przyjaźnie odnosił się do wszystkich ludzi! Będę dbał o przyrodę! Następnie wszyscy mali Europejczycy odciskają swoje dłonie na dużej mapie z napisem "Wspólna Europa", która będzie od tej pory symbolem przyjaźni i jedności. Później wyszukują odpowiednie miejsce w sali dla sylwety Syriusza, jako przyjaciela dzieci i ich przewodnika po zjednoczonej Europie. Część końcowa Wykonanie małych unijnych flag. Zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania flag. Należy przykleić dwanaście gwiazdek na papierową flagę, a następnie patyczek w zaznaczonym miejscu. Odśpiewanie na pożegnanie piosenki "Europo witaj nam...", połączone z wymachiwaniem zrobionymi przez dzieci chorągiewkami. Pochwała za aktywny udział w zajęciach, porządkowanie miejsca pracy. Kinga Patoła Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych: X Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostępdo serwisu edukacyjnego. zmiany@ największy w Polsce katalog szkół- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> (w zakładce "Nauka"). Publikacje nauczycieli Logowanie i rejestracja Czy wiesz, że... Rodzaje szkół Kontakt Wiadomości Reklama Dodaj szkołę Nauka Spis treści:I. WstępII. Konspekt lekcji języka polskiego dla kl. V szkoły podstawowej Temat: W poszukiwaniu naszych korzeniIII. Konspekt lekcji języka polskiego dla kl. V szkoły podstawowejTemat: Bliskość kulturowa krajów europejskichIV. Bibliografia, źródłaV. Załączniki I. Wstęp Poniższe opracowanie zawiera cykl dwóch lekcji języka polskiego dla kl. V szkoły podstawowej z bloku humanistycznego: „Jestem Polakiem i Europejczykiem”. Lekcje te można powiedzieć są nietypowe, gdyż zajęcia odbywają się w pracowni komputerowej przy współudziale dwóch nauczycieli – nauczyciela języka polskiego i nauczyciela informatyki. Podczas lekcji uczniowie będą wykorzystywać Internet w celu poszukania potrzebnych in-formacji. Praca uczniów będzie odbywała się z podziałem na grupy. Poniżej przedstawiam hasła z podstawy programowej, hasła z programu nauczania języka polskiego oraz hasła z podręcznika. Hasło z podstawy programowej:- uczeń gromadzi i notuje informacje (z tekstu prasowego).Hasło z programu nauczania j. polskiego:- uczeń opisuje tekst źródłowy ze względu na jego funkcję i charakter (notatka, artykuł), - tworzy proste teksty z podręcznika: ,,Śladem legendy” i ,,Biały niedźwiedź”- legendy związane z moim miastem (wsią), regionem, krajem, "Legenda o świętej Kindze"- kraje sąsiadujące z Polską- kraje europejskie Na lekcji języka polskiego uczniowie kl. V korzystają z podręcznika ,,Oglądam świat" wyd. Arka (komplet składa się z dwóch podręczników, jeden do kształcenia literackiego, drugi do kształcenia językowego). Obowiązującym programem nauczania jest „Oglądam świat” autorzy: Danuta Chwastek, Krystyna Bogdan o numerze DKW – 4014 – 203/ Konspekt lekcji języka polskiego dla kl. V szkoły podstawowej 1. Temat: W poszukiwaniu naszych korzeni (legendy związane z miastem i regionem).2. Poziom: II etap edukacji – kl. V szkoły Autorzy: mgr Krystyna Kwiatkowska – nauczyciel j. polskiego, mgr Krystyna Jęśko – nauczyciel informatyki4. Cele lekcji:- cel ogólny: wdrażanie do samokształcenia poprzez wyrabianie postawy poszukującej,- cele szczegółowe w zakresie:a) umiejętności: uczeń potrafi- korzystać z internetu w celu szukania informacji o regionie i kraju rodzinnym,- gromadzić materiał dotyczący legend związanych z herbem lub nazwą miasta,- ciekawie opowiadać treść legendy,- redagować zwięzłe wypowiedzenia lapidarnie ujmując treść legendy, b) wiadomości: uczeń - rozumie pojęcia: legenda, korzenie, tradycja,- dostrzega charakterystyczne cechy legendy,- odróżnia fakty historyczne od legendarnych,- zna treść przynajmniej jednej legendy związanej z rodzinną miejscowością lub regionem,c) akcentów wychowawczych: uczeń- będzie świadomie dążył do poznania historii, tradycji i kultury swojego miasta i Przewidywane osiągnięcia ucznia: będzie korzystać z różnych źródeł informacji w celu znalezienia odpowiedzi na interesujące go Metody realizacji zadań: pogadanka, czytanie nauczyciela, praca w grupach, praca z Czas: 45 Środki dydaktyczne: podręcznik ,,Oglądam świat” kl. V, komputer z dostępem do Internetu, plansza – baza stron www, kartki z zadaniami dla każdej grupy, zbiory legend (przyniesione na lekcje przez uczniów), kartki z wypisaną z Internetu definicją Baza stron www:- wyjaśnienie pojęcia „legenda” informacje o Warszawie (herb, legenda) - informacje o Krakowie (herb, legenda) informacje o Gnieźnie (herb, legenda) informacje o Gdańsku (herb, legenda) lekcji:Część lekcji Czynności nauczycielaCzynności uczniaOrganizacyjna- rozpoczęcie lekcji, losowanie miejsc (przywitanie, sprawdzenie obecności) - zajęcie miejsc przy komputerach zgodnie z wylosowanym przydziałem do grup Nawiązująca - krótkie wprowadzenie, wyjaśnienie nietypowego charakteru lekcji,(dlaczego w pracowni komputerowej)- sprawdzenie zadania domowego- zapis tematu lekcji na tablicy - uczniowie wypowiadają się krótko na temat przyniesionych z domu zbiorów legend- zapis tematu w zeszyciePostępująca - mobilizowanie uczniów do prób wyjaśnienia pojęcia „legenda”, (jaki utwór nazywamy legendą? Jakie cechy wspólne można dostrzec w utworach określanych mianem legendy?)- pytanie o źródła: Gdzie można znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki utwór nazywamy legendą?- polecenie odnalezienia wskazanej strony www i odczytania definicji terminu „legenda” - rozdanie grupom kartek z zapisaną definicją słowa „legenda” i polecenie wklejenia do zeszytu - podawanie różnych cech wspólnych ,- formułowanie definicji słowa „legenda”- podawanie różnych przykładów źródeł: • słownik języka polskiego • słownik terminów literackich• encyklopedia multimedialna- uczniowie odszukują wskazaną stronę www i odczytują definicję terminu „legenda”- wklejanie kartek z definicją słowa legenda- skierowanie uczniów na problem: Jak legenda tłumaczy nazwę miasta lub wygląd herbu miasta?- odczytywanie fragmentu legendy o Poznaniu (str. 50 – podręcznik „Oglądam świat” oraz fragment legendy „Biały niedźwiedź” (str. 60)- pokaz planszy z tabelą jako formą notatkiz lekcji- słuchanie czytania nauczyciela- odpowiedź ustna na pytanie nauczyciela poprzedzające czyta-nie „Poznań – miejsce rozpoznania braci”„Chełm – niedźwiedź uratował mieszkań-ców przed napastnikami”- przerysowanie tabeli do zeszytu- polecenie znalezienia na stronach www informacji o innych miastach w celu uzupełnienia tabeli- rozdanie grupom kartek z adresami stron i na-zwą miasta- polecenie wpisu do tabeli znalezionych informacji na stronach www - grupy wykonują polecenie, odszukują strony, zbierają in-formacje i uzupełniają planszę ogólną- uzupełnienie tabeli w zeszyciePodsumowująca- pytanie skierowane do uczniów: Co daje nam znajomość legend związanych z miastem i regionem? Jaka jest różnica między faktami historycznymi a legendarnymi?- Zadanie pracy domowej:Opisz symbolikę herbu Czarnkowa. Narysuj ten uczniowie odpowiadają:• bogaci naszą wiedzę o historii, kulturze, tradycjach miejsc bliskich• zacieśnia więź uczuciową z rodzimymi stronami• historia opiera się na dokumentach sprawdzonychEwaluacja - pytania skierowane do uczniów: Czy podobała się im ta lekcja? Co szczególnie ich zainteresowało?Co im się nie podobało? - uczniowie odpowiadają, wywiązuje się rozmowa na temat lekcji, na temat wykorzystania komputera na lekcji języka polskiegoIII. Konspekt lekcji języka polskiego dla kl. V szkoły podstawowej1. Temat: Bliskość kulturowa krajów Poziom: II etap edukacji – kl. V szkoły Autorzy: mgr Krystyna Kwiatkowska – nauczyciel j. polskiego, mgr Krystyna Jęśko - nauczyciel informatyki4. Cele lekcji:cel ogólny – wyrobienie szacunku dla wielokulturowej przeszłości Polski i Europy;cele szczegółowe w zakresie:a) umiejętności – uczeń potrafi:- odczytać sens rysunków (komiks),- zbierać informacje z różnych źródeł,- korzystać z Internetu,- odczytywać sens przekazów niewerbalnych,- czytać mapę i dokonać porównań,b) wiadomości – uczeń:- rozumie bliskość kulturową Słowian, - odróżnia fakty historyczne od wydarzeń legendarnych („Legenda o św. Kindze” –Komiks),- wymienia państwa współczesnej Europy biorące swój początek w średniowieczu,- zna symbole narodowe państw europejskich i główne zabytki kultury,- rozpoznaje komiks jako połączenie tekstu z rysunkiem,- rozpoznaje legendę jako utwór łączący treści historyczne lub religijne, z fantastycznymi,c) aspektów wychowawczych – uczeń:- odczuwa bliskość kulturową z innymi mieszkańcami Europy, identyfikuje się z mieszkańcami krajów Przewidywane osiągnięcia ucznia:- uczeń zna podstawowe wydarzenia historyczne ukazujące związek Polski z krajami europejskimi, - orientuje się w podziale administracyjnym współczesnej Europy,- potrafi zaprezentować wybrany kraj europejski uwzględniając symbole narodu oraz główne zabytki Metody realizacji zadań: pogadanka, praca z mapą, praca w zespołach, praca z komputerem, praca z tekstem (komiks).7. Miejsce: pracownia Czas: 45 Środki dydaktyczne: mapa Europy, podręcznik „ Oglądam świat”, komputer, baza stron www, kartki z zadaniami dla zespołów, nagrania hymnów państw Baza stron www:- informacje o Francji informacje o Hiszpanii informacje o Włoszech informacje o Niemczech Przebieg lekcji:Część lekcji Czynności nauczyciela Czynności uczniaOrganizacyjna - nadzorowanie przydziału do grupy przed wejściem do pracowni komputerowej- przywitanie z uczniami- sprawdzenie obecności- wejście do pracowni komputerowej i zajęcie miejsc przy komputerach zgodnie z wylosowanym przydziałem do grupyNawiązująca - nawiązanie do poprzedniej lekcji- sprawdzenie zadania domowego- podanie tematu lekcji- uczniowie przypominają tematykę ostatniej lekcji- czytają zadanie domowe- zapis tematu w zeszyciePostępująca - krótka informacja o miejscu Polski wśród krajów europejskich- pytanie o wydarzenia z historii Polski dowodzące wzajemne zależności między naszym narodem a krajami europejskimi - pokaz na mapie: kraje sąsiadujące z Polską oraz pozostałe kraje europejskie- podawanie przykładów: zjazd w Gnieźnie - 1000 r. Legiony Dąbrowskiego we Włoszech związek Polski z Litwą za czasów Jagiełłypotop szwedzki,II wojna światowa (negatywnych relacji nie da się uniknąć)- streszczenie legendy o św. Kindze (podr. str. 64)- odczytywanie wiersza Jana Twardowskiego pt. „Święta Kinga” - zachęcanie do interpretacji zagadnienia: fakty historyczne i wydarzenia legendarne odzwierciedlone w wierszu oraz w komiksie- wyjaśnienie sensu obrazów komiksu- zestawienie wiersza z komiksem- opowiadanie o wydarzeniach historycznych i legendarnych- wytłumaczenie, dlaczego węgierska królowa stała się bohaterką polskich legend- polecenie sformułowania zwięzłej konstatacji na temat omówionych treści- ocena najtrafniejszych ujęć stylistycznych- różne przykłady lapidarnych wypowiedzeń np. „Europa naszym kontynentem. Kraje europejskie są nam bliskie”- zapis w zeszycie- polecenie zgromadzenia informacji na temat wybranych krajów europejskich (źródło: Encyklopedia - Internet) rozdanie grupom zadań: - posługując się komputerem uzupełnij tabelkę:Kraj Stolica Flaga Zabytki FrancjaHiszpaniaWłochyNiemcyKażda grupa otrzymuje inny kraj europejski oraz adres strony www - grupy przystępują do szukania informacji dotyczących wyznaczonych krajów- służenie pomocą podczas korzystania z komputera- polecenie wpisu informacji do tabeli zbiorczej- polecenie przepisania danych z tablicy- podkład muzyczny: hymn danego kraju - przedstawiciele grup wpisują kolejno znalezione informacje do tabeli zbiorczej na tablicy- uczniowie notują to w zeszycie i słuchają odpowiednich hymnów narodowych Podsumowująca - ocena pracy indywidualnej ucznia (stopień) oraz pochwała dla grupy najefektywniej pracującej- pytanie: O czym dowiedziałeś się na lekcji?, Czego nauczyłeś się?- zadanie domoweKomiks o historycznym związku Polski z innymi krajami Europy- próby wystawienia oceny kolegom- odpowiedzi:Ewaluacja - Jak oceniasz lekcję?- Co Ci się podobało? A co nie?- luźne wypowiedzi uczniówIV. Bibliografia, źródłaBaza stron www w Internecie:- wyjaśnienie pojęcia „legenda” informacje o Warszawie (herb, legenda) - informacje o Krakowie (herb, legenda) informacje o Gnieźnie (herb, legenda) informacje o Gdańsku (herb, legenda) informacje o Francji informacje o Hiszpanii informacje o Włoszech informacje o Niemczech 1Fragment legendy o Poznaniu (wypis z tekstu pt. „Śladem legendy” – str. 50, podręcznik „Oglądam świat”)„W widłach rzek Warty i Cybiny, gdzie krzyżowały się drogi handlowe, powstał w IX wieku gród Poznań. Legenda głosi, że w tym miejscu ujrzeli się znów po latach rozłąki trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Polowali oni ze swymi drużynami w tej samej puszczy, nic nie wiedząc o sobie nawzajem. Spotkali się nieoczekiwanie, goniąc za zwierzem. W pierwszej chwili podnieśli miecze, sądząc, że to napaść. Jednak po chwili, rozpoznali się i padli w objęcia. By upamiętnić radosne spotkanie, Lech postanowił w tym miejscu założyć gród warowny i nazwać go POZNAŃ”. Załącznik 2Fragment legendy o Chełmie pt. „Biały niedźwiedź”, autor: Józef Tworek (wypis z podręcznika „Oglądam świat” str. 60)„Przed tysiącem lat prapolskie plemię Lędzian zbudowało swoje chaty pod kredową górą Chełm. Na szczycie wzgórza rosły trzy stuletnie, zielone, święte dęby. Poniżej, w nieprzebytej kniei, w kredowej grocie mieszkał potężny krótkim czasie ludzie wznieśli świątynię boga Świętowita, a na miejscu chat – warowny gród, który nazwali Chełmem, tak jak pobliską górę. Nie przeszkadzało im sąsiedztwo dzikiego zwierza, wręcz przeciwnie, czuli się bezpieczniej, gdyż inne drapieżniki omijały jego terytorium. Mieszkańcy nie zbliżali się jednak do niedźwiedziej jamy, okazując swemu opiekunowi należny respekt i szacunek. Zauważyli też, że czasami brutalny miś staje się białym. Domyślali się, że przyczyną tej przemiany jest pył kredowy, unoszący się wciąż w grocie niedźwiedzia. Pewnego dnia na Chełm napadli okrutni wojownicy z dalekich stepów. Wydawało się, że nic nie uratuje mieszkańców od śmierci lub niewoli. Wtedy niespodziewanie przyszedł im na pomoc potęż-ny zwierz. Jego siła, a przede wszystkim groźny wygląd sprawiły, że najeźdźcy, porzucając broń, uciekli w panice. Po bitwie niedźwiedź zatrzymał się na chwilę w cieniu pradawnych dębów. W pro-mieniach zachodzącego słońca wyglądał jak biała monumentalna rzeźba. Wówczas sędziwy władca grodu rzekł do zgromadzonych: „Mieszkańcy Chełma czcić będą to zwierzę i święte dęby po wieczne czasy”. Od tej pory biały niedźwiedź stojący pośród trzech potężnych dębów jest symbolem grodu nad rzeką Uherką”. Załącznik 3Definicja terminu „legenda” znaleziona na stronie wwwLegenda [łac.], lit. opowieść fantastyczna z życia świętych, bohaterów, pełna niezwykłości i cudowności, często osnuta na wątkach ludowych i apokryficznych; rozpowszechniona w 4Wiersz Jana Twardowskiego „Święta Kinga”„ŚWIĘTA KINGA”Święta Kinga królewna węgierskaw Starym Sączu jak róża zakwitłatrzy razy Tatarzy groziliodeszli między straszydładzięki niej nie tylko w Wieliczcemamy sól w każdej 5Tabela zbiorczaKraj Stolica Flaga ZabytkiFrancjaParyż: Wieża Eiffela, Łuk Triumfalny, Hiszpania Madryt: - Kościół Santa Catalina w Walencji,- w Madrycie (pałac królewski, Muzeum Prado, muzeum archeologiczne)- KordowaWłochyRzym- w Rzymie: Koloseum, fontanna di Trevi, Hiszpańskie schody, Kościół Santa Maria in Cosmedin, Forum Ro-manum, pomnik i pałac Wiktora Emanuela II, Santa Maria Maggiore, Zamek św. Anioła NiemcyBerlin- Brama Brandenburska, Mur berliński, pałac Zwinger w Dreźnie Edukacja europejska znalazła już znaczące miejsce w zreformowanej szkole. Referendum w sprawie przystąpienia Polski w Unii Europejskiej sprawiły, że upowszechnienie wiedzy o krajach Europy staje się potrzebą chwili. Już w przedszkolu należy przybliżać dzieciom wiedzę o świecie współczesnym oraz pomóc im w przygotowaniu do przyjmowania zmian, Scenariusz zajęć z grupą 6 – ciolatkówTemat zajęć: „Jestem Polakiem – Jestem Europejczykiem”.Cele: Utrwalenie wiadomości o Unii Europejskiej, rozwijanie pamięci i wyobraźni operacyjne:· Dziecko zna kilka państw należących do Unii Europejskiej (Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Polska).· Dziecko potrafi pokazać te państwa na mapie słowna, oglądowa, praktycznego działania,Formy: zbiorowa, grupowa, dydaktyczne: Flagi państw: Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski, mapa Europy, małe flagi, żabki origami, pocztówki, korony do sklepiku Hiszpanii, listy, plecaki, pieniądze €uro do zabawy, ilustracja Syriusza, kostka z państwami, kąciki państw, napisy stolic, kasety z nagraniami, łamigłówki i puzzle, płótno, czerwona wodna zajęć:I. Część wstępna:1. Dzieci siedzą w kole i witają się nawzajem śpiewając piosenkę:„Witaj Kasiu, Witaj......,jak się masz, jak się masz ....”2. Pogadanka na temat Unii Europejskiej:N: Już trochę umiemy na temat UE. No to powiedzcie mi co to takiego jest UE?N: Jakie państwa znacie, które wchodzą w skład Unii Europejskiej?N: Kto z Was może mi pokazać na mapie Europę?N: Kto z Was pokaże mi Polskę, Francję, Wielką Brytanię i Hiszpanię?II. Część główna zajęć:Cieszę się że potraficie mi pokazać na mapie te państwa, bo mam dla was niespodziankę. Przyszła do nas paczka (dziecko otwiera paczkę, w której jest list i różnego rodzaju pamiątki z Polski.)Drogie na imię Syriusz. Jestem przyjacielem wszystkich Europejskich Dzieci. Chciałbym też i z Wami się zaprzyjaźnić. Przysyłam Wam paczkę, w której są pamiątki z Polski i chciałbym, żebyście mi pomogli rozwieżć Dzieciom, które mieszkają w innych państwach. Zapraszam Was w podróż po Europie. Razem dowiemy się co nieco o Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii no i o Polsce. Wasz Wam moje Nauczyciel czyta list skierowany do dzieci . Pokazje zdjęcie Syriusza. N: Ale trafiła nam się wspaniała podróż. Tylko czym moglibyśmy jechać do Francji lub innych państw? (dzieci wymieniają różne środki lokomocji).2. N: Zanim jednak wyruszymy w podróż musimy się spakować (dzieci biorą swoje plecaki i dostają pieniądze €uro na zakupy) i wylosować pierwsze państwo do którego pojedziemy. (dziecko losuje za pomocą kostki na której są napisane państwa).3. W salach przedszkolnych zrobione kąciki na temat poszczególnych państw: flagi, sklepiki z pamiątkami, pytania i łamigłówki, charakterystyczne przedmioty dla poszczególnych państw, np. Wieża dzieci po wylosowaniu państw Francji i Hiszpanii jadą pociągiem śpiewając piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”, gdy przejeżdżają przez Czechy, zatrzymują się na chwilę i bawią się przy piosence „ Kiedy ściasny klaskaj rukami”. Ponownie jadą, aż docierają do w każdym państwie czeka na nich kram z pamiątkami oraz łamigłówki, które dzieci muszą rozwiązać aby wyjechać z danego móc wyjechać z Francji musicie odpowiedzieć mi na pytania:1. Jak nazywa się stolica Francji? Proszę ułożyć nazwę tej stolicy z podanych Jaką budowlą może pochwalić się Paryż?3. Z jakich potraw słynie Francja?4. Proszę ułożyć mi z puzzli francuską flagę?Aby móc wyjechać z Wielkiej Brytanii musimy rozwiązać kilka zadań:1. Jak nazywa się stolica Wielkiej Brytanii?2. Jak nazywa się słynny londyjski zegar?3. Co w tradycji Anglików odbywa się o godzinie 17tej każdego dnia?4. Kto rządzi Anglią?5. Ułóż zdanie z podanych wyrazów: „Londyn to stolica Anglii.”Aby móc wyjechać z Hiszpanii musimy poradzić sobie z kilkoma łamigłówkami:1. Zaznacz Hiszpanię na mapie Ułóż nazwę stolicy Hiszpanii z Jaki kolor wykorzystuje Torreador w walce z bykiem, wybierz ten kolor a następnie dobierzcie się parami i pokażcie mi jak w Hiszpanii Torreador poskramia w Polsce sprawdźmy czy wiemy o naszej Ojczyźnie wszystko to co powinien znać każdy Mały Polak:1. Jak nazywa się stolica Polski?2. Jakie Godło ma Polska?3. Jaka ważna budowla znajduje się w Krakowie? I kogo możemy spotkać pod tym zamkiem?4. Jakie są największe rzeki w Polsce?5. Przeczytaj i dobierz do tych wyrazów odpowiednie – Syrenka – Smok do Francji i Hiszpanii jechały pociągiem ale do Wielkiej Brytanii przesiadły się do Statku (dzieci otrzymują wiosła i przy piosence „Pan Kapitan” wiosłują aż dopłyną do portu). Wracają do Polski samolotem przy odgłosach startjącego Gdy już dzieci wróciły do Polski wyciągają swoje zakupy i je przeliczają. Cieszą się też z zaoszczędzonych pieniędzy bowiem dzieci otrzymały więcej niż było im Rozmowa na temat tego jakie państwo im się najbardziej podobało i dlaczego?9. Nauczycielka przynosi list, który dzieci dostały jak były w podróży. List ten został napisany przez dzieci z krajów, które myśmy odwiedzili. Pyta czy to prawidłowy adres Przyjaciele z Polski!Jest nam bardzo miło, że odwiedziliście nasze Ojczyzny. Dziękujemy Wam za prezenty, które nam przywieźliście. Wasz kraj jest bardzo piękny i chcielibyśmy go Was gorąco i mamy nadzieję, że wkrótce Was z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Zakończenie Niedługo przyjadą do nas Dzieci z innych państw, więc mam wspaniały pomysł, podarujemy im naszą flagę, ale taką prawdziwą nie z papieru, ale z materiału, tak żeby nasza flaga mogła powiewać też w innych państwach2. Podział dzieci na dwie grupy, każda grupa maluje na płótnie czerwoną farbą fragment mgr Iwona WarkiewiczUmieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych: zmiany@ największy w Polsce katalog szkół- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> (w zakładce "Nauka"). Konspekt zajęć koleżeńskich przeprowadzony w grupie III „ Kotki” Prowadząca: Magdalena Kasznia Data: r. Temat: „ Jestem Polakiem- Europejczykiem”- poszerzanie i utrwalanie wiedzy o Polsce i Europie z wykorzystaniem odpowiednich zabaw i ćwiczeń. Cele ogólne: Wyrabianie u dzieci poczucia przynależności narodowej Zapoznanie z symbolami Unii Europejskiej Rozbudzanie zainteresowania życiem, kulturą ludzi w niektórych krajach Europy Cele operacyjne Dziecko: odpowiada na pytania nauczyciela w j. polskim i angielskim z uwagą ogląda prezentację multimedialną rozpoznaje i opisuje symbole Unii Europejskiej udziela poprawnych odpowiedzi układa pociętą flagę w całość przyporządkowuje symbole do odpowiednich krajów prawidłowo odpowiada na pytania w quizie wskazuje i nazywa polskie symbole narodowe prawidłowo zachowuje się przy Hymnie tańczy w parze ustawia się w kole reaguje na polecenia nauczyciela maluje i odbija pomalowaną rączkę na brystolu Metody: słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, zagadki czynna: zadań stawianych do wykonania oglądowa: obserwacja , pokaz Formy pracy: z całą grupą, zespołowa, indywidualna Środki dydaktyczne: Prezentacja multimedialna, rzutnik, laptop, koperty z zadaniami, flagi, sztalugi, żółte gwiazdki, karteczki w kolorze czerwonym i zielonym, farba, pędzle, niebieski brystol, symbole słoneczka, chmurki, nagrania CD. Przebieg zajęcia: 1. Grupowe rytuały powitalne: • Miło zacznij nowy dzień i uśmiechnij do mnie się, klaśnij w ręce raz i dwa, usiądź w kole tak jak ja • Dzień dobry dzieci- dzień dobry pani • Good morning children- Good morning teacher • How are you today?( jak się dziś czujesz?) • How’ s the weather today? (jaka dziś pogoda?) • What day is today?( jaki dzisiaj dzień tygodnia?) 2. Zabawa na powitanie przy piosence „ Powitajmy się wesoło” 3. Rozmowa z dziećmi na temat: „Co to jest Europa?”-wykorzystanie prezentacji multimedialnej. Zaprezentowanie mapy Europy, wyjaśnienie, że świat jest podzielony na kontynenty: Europa, Azja, Afryka, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Australia, Antarktyda. Nasz kraj znajduje się w Europie. Nawiązanie do nazwy Unia Europejska. Na pewno słyszeliście takie określenie -Unia Europejska. Niektóre kraje Europy postanowiły połączyć się w jedną wielką rodzinę państw, która nosi nazwę Unia Europejska. Obecnie w jej skład wchodzi 27 państw, między innymi Polska. Unię Europejską można porównać do grupy przedszkolnej, w której jest przyjaźń, wszyscy się znają, przestrzegają określonych zasad, wspólnie podejmują decyzje, pomagają sobie. Zaprezentowanie i omówienie z dziećmi symboli Unii Europejskiej( prezentacja multimedialna) FLAGA – na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Krąg gwiazd jest symbolem jedności, a ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich. HYMN – wysłuchanie fragmentu hymnu Unii Europejskiej „Oda do radości”.- Dzieci stają na baczność i odsłuchują hymn. Nauczyciel pyta: „Czy ten hymn ktoś śpiewał?”, „Czy były tam jakieś słowa?”, „Jak myślisz, dlaczego hymn Unii jest bez żadnych słów?”. Po wysłuchaniu odpowiedzi dzieci nauczyciel informuje, że w skład Unii wchodzą kraje, których obywatele posługują się różnymi językami, dlatego Hymn UE posiada jedynie wersję instrumentalną czyli jest wykonywany jedynie na instrumentach muzycznych DZIEŃ UE – jest międzynarodowym Dniem Europy i Dniem Unii Europejskiej. W tym roku minie 18 lat Polski w Unii Europejskiej. MASKOTKA UE – jest nią SYRIUSZ, niebieska gąsienica. Nazwa pochodzi od najjaśniej świecącej gwiazdy „Syriusz”. WALUTA – obrazki przedstawiające –EURO- walutę obowiązującą w Unii Europejskiej –wytłumaczenie, że są to pieniądze, obowiązują w większości krajów EU. Jak wiemy nie we wszystkich krajach, bo Polska należy do UE, a w naszym kraju mamy złotówki. 4. Zabawa ruchowa „ Kaczuszki”. 5. „ Flaga”- zabawa zespołowa Podział dzieci na 4 zespoły. Każdy zespół otrzymuje kopertę -zadaniem dzieci jest ułożenie flagi wybranych krajów ( Polska, Grecja, Francja, Włochy). Następnie zespoły otrzymują kolejną kopertę, w której znajdują się obrazki nawiązujące do danych krajów ( wieża Eiffla, Pałac Kultury itp.) Zadaniem zespołu jest dopasowanie prawidłowych obrazków. ruchowa przy utworze F. Chopina Walc Des – Dur Nauczyciel: Czy pamiętacie, jak nazywał się bardzo sławny polski kompozytor, o którym kiedyś mówiliśmy? (Fryderyk Chopin) Przygotowałam dla was utwór tego kompozytora. Jest to walc. Zrobimy pary i będziemy poruszać się w rytmie walca. Każda para oznaczona jest flagą danego kraju. Kiedy muzyka ucichnie, nauczyciel pokazuje flagę państwa, a pary które są oznaczone wskazaną flagą , machają nauczycielce. 7. Zabawa „Podróż do Krajów Unii Europejskiej”. W sali rozstawione są 4 sztalugi. Dzieci ustawiają się w pociąg. Przy piosence wyruszają w podróż po Europie. Na każdym przystanku czekają zadania do wykonania podróż do Francji- zadanie- Jak mówimy Dzień dobry po francusku? Bonjour -Jaka jest stolica Francji? Ciekawostka! Zabawa w którą się bawiliśmy - Kaczuchy- pochodzi z Francji. Francuskie dzieci bardzo lubią się przy niej bawić. Dzieci w innych krajach też lubią tę zabawę. podróż do Włoch- zadanie- Jak mówimy Dzień dobry po włosku? Buon giorno -Jak nazywa się włoski przysmak? Ciekawostka! Włochy maja kształt wielkiego buta z obcasem podróż do Grecji- zadanie- Jak mówimy Dzień dobry po grecku? Kalimera - Jak nazywa się słynny grecki taniec? Ciekawostka! W Grecji jest około 140 zamieszkałych wysp. Największą grecką wyspą jest Kreta podróż do Polski- zadanie- proszę wymienić polskie symbole narodowe? - Jak nazywa się stolica Polski? - Najdłuższa rzeka w Polsce? Ciekawostka! W Polsce można spotkać pustynię- jest to Pustynia Błędowska, znajduje się niedaleko Zawiercia….jeszcze nie tak dawno można było na niej zaobserwować prawdziwe burze piaskowe. Jest to największy obszar lotnych piasków na terenie naszego kraju. Jest nazywana polską Saharą. 8. Zabawa ruchowa „Ruchome gwiazdki”. Rozdanie dzieciom żółtych gwiazdek do przyklejenia na bluzkę. Dzieci poruszają się po całym dywanie w rytm piosenki „Jestem Polakiem”, kiedy melodia cichnie ustawiają się w kole tak jak są ułożone gwiazdki na fladze Unii Europejskiej. 9. Quiz wiedzy o Unii Europejskiej Dzieci odpowiadają na pytania poprzez wskazywanie odpowiednich karteczek: zielona na TAK i czerwona na NIE. - Czy Polska należy do Unii Europejskiej? - Czy flaga UE jest zielona? - Czy do UE należy 1 państwo? - Czy maskotka UE to Syriusz – niebieska gąsienica? - Czy pieniądze w UE to złotówki? - Czy na fladze UE znajduje się 12 gwiazdek? - Czy hymn UE to „Mazurek Dąbrowskiego?” 10. „ Wspólna Europa”- praca grupowa. Wszyscy mali Europejczycy odciskają swoje pomalowane farbą dłonie na dużym niebieskim brystolu z napisem "Wspólna Europa", która będzie od tej pory symbolem przyjaźni i jedności 11. Ewaluacja: dzieci zadowolone z zajęć stają przy symbolu słoneczka /dzieci, którym zajęcie nie podobało się- przy chmurce. 12. Podziękowanie za udział w zajęciu. Inspiracją do podjęcia działań, przybliżających wychowankom wiedzę na temat państw Europy, stał się realizowany w przedszkolu program edukacji europejskiej ,,Europa naszym domem”, a także konkurs ogłoszony przez Wojewodę "?wi?tokrzyskiego ,,Mój lokalny patriotyzm”. W ramach wędrówek po Europie sześciolatki ,,Smerfy” z Przedszkola Publicznego w Ożarowie poznały wiele państw należących do Unii Europejskiej, a w szczególności Włochy- ich kulturę, tradycje, obyczaje. Podróże po Europie rozpoczął cykl zajęć pod hasłem ,,Jestem Polakiem"Najpierw skoncentrowano się na poznaniu przez dzieci przedszkola, najbliższego otoczenia, dziejów i niektórych zakątków Ożarowa i regionu. Następnie sześciolatki zdobywały wiedzę na temat symboli narodowych, ciekawych miejsc i zabytków naszego kraju oraz wybitnych Polaków. Kolejnym etapem budzenia tożsamości narodowej było kształtowanie pojęcia ,,Polak - Europejczykiem"By dzieci poznały obyczaje, kulturę wybranych państw Unii Europejskiej, ich tradycje, symbole i ciekawostki, przeprowadzono zajęcia z wykorzystaniem zdjęć, ilustracji, map, przewodników turystycznych, książek encyklopedycznych, zagadek, łamigłówek……. Przedszkolaczki były od samego początku niezmiernie zainteresowane poznawaniem kraju włoskiego, położenia państwa na mapie Europy , słynnych zabytków, zabaw swoich rówieśników, tańców i piosenek. Ciekawą formą przybliżenia dzieciom wiadomości na temat tego kraju było spotkanie z babcią Sylwii Osiadło, Panią Ireną Bulińską , która nie tylko interesująco opowiadała o obyczajach, tradycjach świątecznych, demonstrowała eksponaty, pamiątki przywiezione z różnych zakątków Włoszech, ale również nauczyła dzieci wielu słówek w języku włoskim – za co wszyscy serdecznie dziękujemy. 20 maja 2008r. w grupie ,,Smerfy” zorganizowano ,,Dzień Włoski"Uroczystość była okazją do podsumowania zdobytej wiedzy o Włoszech, jak również doskonałą formą zabawy. W obecności dyrekcji przedszkola i rodziców dzieci przedstawiły program słowno-muzyczno-taneczny. Włochy kojarzyły się im z pięknymi zabytkami (o których opowiadały wiersze i piosenki), z pizzą, spaghetti, lodami bambino. Przedszkolaczki wcieliły się w postać Papieża, starożytnego Rzymianina w todze, ducha z Krzywej Wieży w Pizie oraz bajkowego Pinokio. W kolejnej części podróży po kraju europejskim dziewczynki zatańczyły ,,Tarantellę neapolitańską”. Program artystyczny zakończono akcentem polskim. Mali artyści doszli do wniosku, że ,, …choć tak pięknie na świecie, nam najlepiej tu w domu"Polska to ich Ojczyzna ,,piękna i każdemu bliska”, tu ,,Wisła – największa polska rzeka swym pięknem urzeka”. Znajomością podstawowych figur tańca narodowego poloneza oczarowały publiczność. Uroczystość stała się również okazją do podsumowania wewnątrzprzedszkolnego konkursu literackiego ,,Mały Patriota”, zorganizowanego przez wychowawczynie grup ,,Smerfy” i ,,Wróbelki" Piękne wierszyki ułożone przez dzieci z pomocą rodziców znalazły miejsce w specjalnie zaprojektowanej książeczce, która wzbogaciła księgozbiór przedszkola. Końcowa część spotkania integracyjnego przybrała charakterkulinarny. Ponieważ włoska pizza to prawdziwy ,,specjał”, dzieci wcieliły się w rolę kucharzy włoskich i wspólnie z rodzicami i nauczycielami przyrządziły tą potrawę. Było wiele radości, szczególnie przy degustacji własnoręcznie przygotowanych smakołyków. Podróże po Włoszech uświadomiły przedszkolakom, że są Polakami i Europejczykami z poczuciem tożsamości i dumy narodowej. Spotkanie integracyjne przyniosło wymierne efekty. Pozwoliło, po raz kolejny, dowieść o wielkim zaangażowaniu rodziców w sprawy przedszkola. Cieszę się, że każda uroczystość czy zajęcia otwarte w grupie ,,Smerfy” odbywały się zawsze prawie ze 100-procentowym udziałem rodziców. Myślę, że słowo ,,dziękuję” to za mało, aby wyrazić wdzięczność za ich poświęcony czas. Renata Gradzińska

jestem polakiem i europejczykiem scenariusz